48 vereeniging met de andere kameradenalle denkbeelden aan gevaar ter zijde stellende, op hunne tegenpartij aangevallen. Onze dappere overste gevoelde ook iets dergelijks, en had gaarne Medole bestormd maar ons standpunt was te gewig- tig om het onbezet te latenen bevelen van hoogerhand hielden ons aan die plaats geketend, omdat, als wij ons links gewend hadden, de stukken van het derde korps, die zich juist in batterij gesteld hadden zonder dekking zouden gebleven zijn. Het geheel ontbreken eener reserve tegen over de versche strijdkrachten over welke de vijand hier ongetwijfeld nog te beschikken had, hield onzen bevelheb ber terug, voordat de strijd eene bepaalde wending genomen had van tot den geliefkoosden bajonctaanval zijne toevlugt te nemen. De twaalfpondcrsdie naast ons in batterij gesteld waren, trokken weldra door hunne voortreffelijke uitwerking de aandacht der vijandelijke artillerie van ons afom die op zich zei ven te vestigen. Deze omstandigheid stelde ons ge noeg op ons gemak om den verrekijker weder ter hand te nemen en te onderzoekenwelken loop de slag bij het tweede leger, op de hoogten had genomen. Het was daar, voornamelijk in Solferinodat de brave regimenten van het vijfde korps onder Stadion gedurende verscheidene uren al de pogingen van den vijand met onwrikbare volharding moedig verijdelden. Het infanterie-regiment Reisciiach vocht in den ouden toren van het plaatsje op eene roemrijke wijze, en verdedigde zich, toen de munitie begon te ont breken, met de bajonet en de geweerkolven. Het regiment Culoz verkeerde in hetzelfde geval, en nam, zooals men vertelt zijne toevlugt lot een origineel middel, /oodra een dezer onvermoeide strijders zijne patronen ver schoten had greep hij naar de steenen die hier in menigte op den grond lagen ten einde daarmede den bestormenden vijand te bewerpen. De even moedige vijand nam terstond dezelfde vecblwijze aan, en men kon gedurende eenigen tijd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 112