52 sabel in de vuist op de voortdringende Franschen, en sche nen, zooals zij zich daar in den digten kruiddamp gehuld vertoonden, toornige, wraakgierige geesten, die door hel noodlot tot het verderf der stervelingen waren uitgezonden zij maakten op ons echter den indruk van toonbeelden der echte soldatentrouw, der trouw tot aan den dood, en bezield door het streven om hen hierin na te volgen met hen te strijdente overwinnen of te snevenstortten wij ons blin delings voorwaarts in het strijdgewoelten einde het bloe dige werk van deze helden over te nemen en hen in staat te stellen zich op de CIiussguvs cl stfvique te werpen die juist weder kwamen aangalopperen. Hoewel de huzaren onzen nieuwen vijand zware verliezen hadden doen lijden was deze toch nog zeer sterk. Onze overste, die in dit oogenblik op den straatweg het bevel voerde, zag te regt in, dat deze vechtwijze spoedig met onze vernieling moest eindigenen dat een stoutmoedige aan val alleen hier kon halen. Daar de verspreiding onzer man schappen evenwel een reglstreeksch kommando onmogelijk maaktezoo wenkte hij hen die zich in zijne nabijheid bevonden, met de sabel, en stortte zich aan hel hoofd van het op deze wijze verzamelde troepje onstuimig op den vijand. Op hetzelfde oogenblik zagen wij de huzaren terugkeeren hunne tegenstanders waren bijna geheel uiteengejaagd, en de vijandelijke bevelhebber, de chef d'escadron de la Rochefoo- caolt was met twaalf ruiters door hen gevangen genomen. Thans was het met den wederstand vóór ons front gedaan. Onze vijandendie door hunne kavallerie verlaten en door ons leelijk toegetakeld waren, namen de vlugt, en onze overste vatte thans het voornemen op om Casa Nuova nog te veroveren. De vijandelijke afdeelingen op onze linkerflank hadden echter weder vorderingen gemaakt en beschoten ons in de flank; terwijl van voor ons front ook weder eenige kanonkogels vóór en in onze gelederen vielen. Daar het in den loop van het gevecht duidelijk gebleken was, dat het stelsel van steeds

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 116