55 gedeeltelijk veroverde pachlhoeve weder ontruimende vijand volgde met zijne digte massa'sen won niettegenstaande den hardnekkigen weerstand der onzen immer meer grond naar de zijde van Guidizzolo. Ik, die mij nog slechts weinig hersteld hadsleepte mij met de wijkenden langzaam en nog altijd een steun noodig hebbende, naar voornoemde plaats; wij hadden hierbij een onophoudelijk kruisvuur te doorstaan dal wel is waar mij doch helaas slechts weinigen mijner brave kameraden spaarde, totdat wij eindelijk te Guidizzolo onze kompagniën weder konden herzamelen. Mijne beide officieren en de scrjant-majoor waren in den strijd gewond en zoo moest ik, die mij met de grootste moeite voortsleepte bijna zonder kader de manschappen ordenen en opbeuren. Hel getal mijner lieden was echter aanmerkelijk verminderd. De vereenigde massa's van Canrobert en Niel rukten intusschen langs den straatweg naar Guidizzolo, alwaar onze gewonden die gedurende den slag daarheen waren ge- bragtzich voor het grootste gedeelte nog onder de handen der zorgvuldige artsen bevonden. De vijand werd hier echter door de infanlerie-regimenten Groszherzog von Hessen, Hess en Liechtenstein kloekmoedig ontvangen, en het gevecht kwam weder tot staan. Maar de digt ineengedrongen vijandelijke massa scheen ondoordring baar en ten gevolge van het terugtrekken onzer troepen van de hoogten van Solferino en Cavriana moest men ook hier die beweging volgen. De afmarsch van deze regimenten demaskeerde een groot aantal stukken geschut, die door den koelbloedigen kapitein Neubauer gekommandeerd werden welke voor zijn gedrag hij Guidizzolo met de Theresia-orde gedekoreerd is. Deze ziet met een stoïcijnschen moed de vijandelijke massa's na deren en gevoelt dat hij tegenover deze door de over winning opgewonden soldaten niet moet handelenalsof hij met menschen, maar alsof hij met een door den storm be roerd element te doen had. Ilij wacht den vijand, die thans

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 119