S7 wij nog onder den indruk der gruweltooneelen van den slag, dien wij pas bijgewoond hadden, zonder eenige be schutting aan den in stroomen nederstortenden regen bloot gesteld waren Hoe verschrikkelijk moeten echter de arme gewonden die nog op het slagveld lagenniet geleden heb ben hoevelen van hen zullen de kameraden niet benijd hebben, die naast hen op het veld van eer uitgestrekt, reeds den slaap des doods sliepen Toen het onweder aftrok was de vijand uit het gezigt verdwenen. De laatste door ons korps geloste kanonschoten hadden hem niet alleen voor Guidizzolo een gebiedend halt toegeroepenmaar hem ook genoopt den terugtogt naar Medole aan te nemen. De verschillende korpsen van ons leger namen thans met orde en omzigtigheid den terugtogt naar de oude stellingen aan gene zijde van den Mincio aan. Ons regiment had den straatweg naar Volta ingeslagenen wij trokken in den laten avond over de schipbrug bij Ferri over den Mincio. Het aanschouwen onzer gedunde gelede ren, de herinnering aan al degenen, die in den verschrikke- Hjken slag hun bloed gestort hadden, de onzekerheid der toekomst, de overmatige inspanning van den strijd en hét misnoegen over het verliezen van den slagdit alles was oorzaak dat elkeen het hoofd liet hangen. Bovendien liet de natuur ook hare regten gelden. De man schappen die zich sinds den vroegen morgen onafgebroken of op marsch of in den slag bevonden haddenvermogten zich op den slijkerigen straatweg naauwelijks voort te slepen. Toen onze overstedie weinige uren na den slag onbe schroomd het verlaten slagveld in oogenschouw had geno- fnennaar ons toe galoppeerdeen ons verhaaldedat de vijand vreesselijk geleden en ten gevolge zijner zware ver liezen het bloedige slagveld verlaten hadkeerden de oude lust en kracht evenwel weder terugde tred werd vaster en uit ieders oog straalde een nieuwe strijdlust. En zoo was de dag ten einde geloopen. Het werd al

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 121