69 dat jaar meer algemeen bekend te makende studie van dien veldtogt geeft de overtuiging, dat ons land eene groote sterkte heeft voor de verdedigingen die studie maakt ons bekend met dappere krijgsdaden van ons voorgeslacht. Vooral die laatste reden is van overgroot gewigt. Wij zijn vijanden van elke overdrijving; wij houden niet van dal opvijzelen van ons zeiven; van die kinderachtigheid om, door opgesmukte en kunstige redenen, de onbeduidendste wapenfeiten tot heldendaden te verheffen van die geweten- looze handeling, om de waarheid te verduisteren of te ver wringen, in het belang van onzen volksroem: voor mijne landgcnooten voor mijne voorouders, mag ik even min lie gen, als voor mij zeiven. Wij erkennen daarom ten volle, dat ook in den veldtogt van Noord-Holland, in de hande lingen van onze zijdeniet alles lof verdientniet alles met den naam van goed kan bestempeld worden dal er integendeel, daarbij meer dan eens blijk is gegeven van on bekwaamheid en zwakheidzoo als men dit dan., trou wens, ook bij eiken oorlog kan opmerken maar dit neemt niet weg, dat, over bet geheel, die veldtogt roemrijk voor ons is geweest; en dat, toen, geestkracht, dapperheiden zelfopofferingmeermalen de kenmerkende eigenschappen van hel Hollandsche leger waren. Velen onzer lellen ouders of verwanten onder hen, die toen tegen de legers van York en Hermann voor de onaf hankelijkheid van het dierbare vaderland streden, en in dien kamp de dijken en duinen van Noord-Holland met hun bloed roodverwden en den dood vonden op een roemrijk slagveld voor velen onzer is dus bet verbaal der gebeur tenissen van 1799 eene soort van familie-geschiedenis ons dubbel dierbaarniet alleen omdat zij spreekt van de eer des vaderlandsmaar ook omdat zij gewag maakt van de deugden en uitstekende daden onzer voorouders; voor ons, vooral is het belangrijk om aan de kennis van den veld togt van Noord-Holland de meest mogelijke uitbreiding

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 133