71 taillons) en enkele kleine gedeelten van het. Engelsche leger na, die eerst na den slag van Bergen aankwamen. De sterkte van die magt wordt verschillend opgegevenwaarschijnlijk maakte zij een 40000 man uil hoewel Maccartiiy die sterkte begroot op slechts 53000 man Let men op de za- menslelling der Engelsche en Russische legers, dan is het laatste getal veel Ie laag gesteld want de verliezen op het slagveld bedroegen nog op lange na geen duizend man en het is geheel onwaarschijnlijk dat de vijandelijke magt in die weinige dagen reeds zoo zeer zoude verzwakt zijn door ziekten. Maar, zelfs het minste getal voor de sterkte van het Engelsch Russische leger aannemende dan is het toch altijd ontwijfelbaar dat dit leger eene aanmerkelijke overmagt had op dat van Brune. liet gevecht hij den Zijperdijk had de sterkte der Hollandsch-Fransche krijgsmagt lot op een 20000 man verminderdna dal gevecht werd hel Fransche leger versterkt door de komst aan de 3 hataillons van het 90ste regiment infanterie en van de 4 escadrons van hel 10fle regi ment dragonders hij het Ilollandsche leger wordt van gcene versterking gewaagd. Het is dus eene zeer waarschijnlijke opgave, welke de toenmalige sterkte van Brune's leger op een 23000 man stelt waaronder een 10000 man Fransche troepen. Dit leger was, sedert den 10lcn September, werkeloos ge bleven. Alleen had de Generaal Dumonceau in den nacht van den I4den op den 15dcn September, het door den vijand bezette dorp Warmenhuizen doen aanvallen door den kapi tein Goudoever met de grenadiers van de ()de halve brigade en een gedeelte van het 4de bataillon jagers; die aanval met kracht verrigtstelde de Hollanders, ten koste van een gering verlies, in hel bezit van dal dorp; en dit kleine voordeel werkte gunstig op den geest der troepen. York besloot partij te trekken van de groote over magt die, op dat oogeublik aan zijne zijde was; en den

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 135