72 vijand aan te vallen voordal de Fransche troependie naar Noord-Holland in aantogt waren daar konden zijn aangekomen. Daar een gedeelte van het Russische leger pas ontscheept wasstelde de Engclsche veldheer aan den gene raal Hermann voor, die troepen eerst een of twee dagen tijd te gevenom zich meer bekend te maken met de landstreek waar de strijd zou plaats hebbenmaar daar de Russische bevelhebber dit uitstel niet noodig oordeelde werd den I9tlen September tot den dag van den aanval bepaald. Alvorens de beschikkingen daartoe te vermelden zal het noodig zijn de stelling der verdedigers te beschrijven en een algemeen denkbeeld te geven van de landstreekdie tweemaal den IQden September en den 2llon October het slagveld der strij dende partijen heeft uitgemaakt. Dal slagveldaan de eene zijde bij het dorp Kamp door de duinen der Noordzee begrensd en aan de andere zijde zich uitbreidende tot het dorp Oud-Karspel op den Langen- dijk, had eene frontlengte van nagenoeg 2 uren gaans; door de Nieuwe Sloot, de vaart die van Alkmaar naar de Zijpe leidtwerd het gescheiden in tweebijna even groole deelen. Het gedeelte westelijk van de Alkmaarsche vaart isvoor de grootste helft duinstreek terwijl de andere helft, nabij de vaart, weiland is, met slooten doorsneden. Geheel ten noorden heeft men daar de onbeduidende dorpen Kamp en Groet, het eerste aan de Noordzee, het tweede een paar duizend pas meer oostelijk hier komen van den kant van Petten en de Zijpe, de Droomerdijk en de Slaper dijk uit. Een landweg, de oostelijke grens der duinstreek uitmakende, geleidt van Groet en Schoorl naar hel dorp Bergeneen groot uur ten zuiden van Groet gelegen en bijna op gelijken afstand van de Noordzee; nog een uur verderin zuidwestelijke riglingheeft men de drie Egmon- den Egmond op den hoefEgmond aan zee en Egmond- binnen. De landstreek tusschen de Noordzee en de weg van Groet en Bergen beslaat geheel uit hooge vrij steile duinen,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 136