73 met hunne valleijen het is een terrein dat, des noods oor alle wapens te gebruiken is; maar voor alle, mocijelijk, zelfs voor de infanterie. De verdediging heeft hier altijd veel vóór op den aanval. Het dorp Bergen verdient, bij deze terreinbeschrijving eene bijzondere vermelding, door de belangrijke rol welke het in dien slag van den I9rten September heeft gespeeld en waardoor het zelfs zijn naam aan dien slag heeft ge geven. Bergen moet, in 1799, een aanzienlijk dorp zijn geweest zeer gunstig voor de verdedigingdoor de sterke gebouwen die het bevatte de heggen en omheiningen daar nabijen het boschachtige terrein dat het omgaf. Van de duinen voerde eene laan van bijna een half uur lengte in regie lijn naar Bergenzich alleen omwendende in de on- middelijke nabijheid van dit dorp. Aan de zuidwestzijde, en slechts eenige honderd pas van hel dorpbevond zich het Kasteel of Huis te Bergen, ook een gunstig punt voor den verdediger. Er wordt hier van den verleden lijd gesproken omdat het zeer waarschijnlijk is, dat meer dan eene halve eeuw niet zal zijn voorbijgegaanzonder veranderingen aan te rigten in de gesteldheid van Bergen. Het andere gedeelte van het slagveld lusschen den Lan- gendijk en de vaart van Alkmaar naar de Zijpe is zoodanig met vaarten en slooten doorsneden, dat men het voor een goed gedeelte als volstrekt ontoegankelijk voor troepen kan beschouwen en een aanvaller kan alleen voortrukken over een paar dijken, waar slechts infanterie en eenige weinige artillerie in werking kunnen komen. Een van die dijken van Krabbendam uitgaandeliep oostelijk van de Alkmaar- sche vaart over SchoorIdam en Koedijk, naar Alkmaarte Schoorldam een paar duizend pas ten oosten van Schoorl en te Koedijk een groot half uur oostelijk van Bergen waren bruggen over de Alkmaarder vaart. Tusschen Krab bendam en Schoorldam kwam op den dijk een andere dijk uit, geleidende naar Warmenhuizen en verder naar Oud-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 137