74 karspel en den Langendijk. Varmenhnizen een half unr van Schoorldam verwijderd wordl gezegd toen ter lijd een aanzienlijk dorp te zijn geweest. De andere dijk die voor een aanvaller kon dienen was de Langendijk, die, bij Oud-Karspel beginnende over de dorpen JVooï d Scha) wondeduid ScharwoudeBroek en St. Pancras naar Alkmaar geleidt. Die dijk maakte een lang défilé uit, dal over ecne lengte van bijna 2 uren gaans niet zooveel breedte opleverde, dat men met 8 man in front, kon marcheren Aan de oostelijke zijde werd dat défilé ingesloten door de diepe westelijke ringsloot van den Heer Hugo Waard een polder die zich oostelijk van den Langendijk over de geheele lengte van dien dijk uitbreidt. Hier was eene omtrekking van het défilé te vreezen; want van bet Nieuwdorper Verlaataan de noord oostelijke zijde van den Heer Hugo \]raardloopen verschil lende wegen door dien waard naar de ringsloot die even wijdig aan den Langendijk is en geven dus den aanvaller het middel om daar dien ringsloot over te gaan en zóó op den Langendijk Ie komen. Aan de westzijde werd die dijk begrensd door eene doorgaande vcldslool en een laag, open terrein, met kleinere slooten dit terrein was wel moeijelijk voor een aanvaller, maar geenszins ontoegankelijk. Vóór het begin van den Langendijk, op nog geen 200 el van Oud- Karspel leverde de ringdijk van hel Bleekermeer den aan valler eene geschikte gelegenheid op om zijne troepen bedekt te plaatsen. Op dit terrein had het Hollandsch-Fransche leger de vol gende stellingen Dal leger was nog verdeeld in regtervlcugel de divisie Daendels; centrum, de divisie Dumonceau; en linkervleugel, de Fransche troepen van Van Damme. De magt van Daendels bezette den Langendijken was geheel opeen gehoopt in de daar aanwezige dorpen. Dit was verkeerd: men kon dat défilé met veel minder magt

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 138