79 van het slagveld verwijderd was tijdig weten wat er op dat slagveld voorviel?daaraan had men niet gedacht. Die beweging van Abercrombie's kolonne was eene omlrckking in een wijden kring, met al de bezwaren en nadeelen daar aan verbonden. Bij die opgave der beschikkingen tot den aanval wordt slechts hier en daar, van de artillerie gesproken; zoo wordt onder anderen vermeld dat bij de regterkolonne zich i stukken rijdende artillerie bevonden maar anders zijn de berigtcn omtrent de sterkte en indeeling ,van dat wapen gebrekkig. Ook wordt er niet gesproken van de ruiterij van het Russische leger, evenmin van het lSde regiment Engclschc dragonders; wel vindt men, bij Maccarthv dat «drie detachementen" van dat regiment, eerst na den slag van Bergen in Noord-Holland zijn gekomen maar de hoofd- magt van dat regiment, moet er toch vóór dien tijd, zijn geweest. Over hel geheel schijnt het, dat de opgave van de sterkte der verschillende kolonnen van het Engelsch-Piussische leger te laag is gesteld. Bij het geven der beschikkingen lot een gevecht zijn duidelijkheid en bepaaldheid hoofdvereischlen daar mag geene onzekerheid beslaan omtrent den zin dier beschikkin gen; zij mogen geene aanleiding geven tot verschillende uitlegging; en daarom moet men, bij die beschikkingen, elke uitdrukking vermijden, die, ten opzigte van lijd of afstand, de juiste mcening onzeker laat. liet nadeel van die onbestemde uitdrukkingen kan men hier weer opmerken. York had bepaald dat de drie eerste kolonnen hare aan vallende beweging zouden beginnen met liet aanbreken van den dag maar nu oordeelde de Russische generaal IIermaisn dal het reeds lusschen 5 en uur dag begon te w orden terwijl volgens het gevoelen der Engelsche bevelhebbers de nacht lol 5 uur 's ochtends voortduurde. Dit had hel natuurlijke gevolg, dat de aanval op de vijandelijke stelling niet gelijktijdig plaats had maar door de Russen veel vroe-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 143