80 ger werd ondernomen dan door de Britten. Ilad men bij de beschikkingen tot het gevechteen bepaald uur aangege ven om den aanval te beginnen dan had men natuurlijk dit nadeel vermeden. Uit alle omstandigheden kan men opmaken, dat, hier, bij de Russische troepen eene hooge en zelfs overdrevene mate van zelfvertrouwen bestond in hunne kracht en militaire waardezij waren de soldalen van Souwarow zij hadden de Polen, de Turken, en laatst, in Italië, de Franschen overwon nen; zij rekenden dus niets bestand legen hunne dapperheid, en zagen met een gevoel van meerderheid neer op de Brit- sche troepen die in de laatste jaren weinig anders hadden gekend dan tegenspoeden en nederlagen. Dat hooge denk beeld dat Hermann en zijne soldaten van zich zelve hadden en dat meestal in een leger eene onschatbare eigenschap is had hier evenwel zijne nadeelige zijde omdat het hier niet werd geregtvaardigd noch door de taklische geoefendheid der troependie zeer veel te wenschen overlietnoch door de bekwaamheden van den aanvoerder die zeer alledaagsch waren, hoe die aanvoerder dan ook geacht en bemind was bij zijne soldaten om zijne dapperheid en lange krijgs- loopbaan. Dat fieremaar overdrevene zelfvertrouwen der Russen deed hen hier geloovcndat het vooral hunne wa penen waren die de overwinning moesten beslissen verleidde hen tot een overijlden en onstuimig voortgezetten aanval en was daardoor, voor een gedeelte, de oorzaak van de nederlaag die York's leger hier zou ondervinden. Om 3 uur 's ochtends stelt Soutiioff zich met de voor hoede der Russen in bewegingen rukt van Pelten op naar de duinen bij Kamp een half uur later rukt Hermann met de hoofdmagt voort over den Slaperdijkeen bataillon voorop, dat met division in kolonnc is. De aanval heeft plaats nog in de duisternis, en de verraste Fransche troepen bieden weinig tegenstandeene traverse op den Slaperdijk wordt dadelijk genomen, even als een veldwerk aan bet einde van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 144