81 dien dijk, den toegang tot Groet afsluitende; een stuk ge schut valt hier den Russen in handen. Kamp wordt, zonder wederstand, door de Franschen ontruimd; Groet, met kracht door de Russen aangevallenwordt in weinig tijds ver- meesterdde troepen van Rostollant trekken terug op Schoort, of, daartoe den tijd niet hebbende, werpen zij zich zijwaarts op den weg van Schoort en Bergen achter heggen en sloolen en openen van daar een moorddadig tirailleur- vuur op de voorbijtrekkende Russen. Deze lijden ook ver lies door hunne eigene wapenbroeders daar de bataillons van Southoff die in het duin bij Kamp voortrukkende links van hun zijnde bataillons van Hermann in de duister nis soms voor vijanden aanzienen daarop hunne schoten rigten. Na het verlaten van den Slaperdijk en de vermeestering van Groet, verdeelde zich de Russische magteen gedeelte, waarbij de generaal Hermann was, sloeg regts af, sloot zich bij Sodtiioff's voorhoede aan, en volgde, in zuidelijke rig- ting den moeijelijken weg door de duinen het andere gedeelte volgde den weg op Schoort. Aanvankelijk was men voorne mens eene brigadedie van Darbinioff of Darbinew als eene tweede linie achter te latenmaar spoedig voegde ook deze zich bij de voorste troepenzoodat de geheele Russische magt in twee groote massa's voorlrukleregts Hermann door de duinen links Essen over Groet en Schoort. Dat voortrukken moet, volgens verschillende opgaven, met veel spoed, maar ook met veel wanorde hebben plaats gehad; de gemeenschap tusschen de twee kolonnen ging geheel ver loren, Hermann bekommerde zich niet om wat op zijn lin kervleugel noch Essen om wat op zijn regtervleugel voor viel en de tusschen in geplaatste Fransche tirailleurs hadden dus gelegenheid om, ongehinderd, hunne zeker treffende scholen te rigten op die Russische massa's, die daar, snel en onstuimigmaar wanordelijkvoortrukten. Bij Schoort had Rostollant stelling genomen en wilde 6

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 145