82 daar den vijand tegenhouden. Hoezeer eene opgave van de Fransche zijde zegt, dat die stelling, gedurende twee uren tijds, door den Franschen bevelhebber aan den vijand werd betwist, zoo wordt dit echter tegengesproken door andere opgaven die zeggendat Schoorldoor de Russen met evenveel onstuimigheid aangevallen als Groet even gemak kelijk door hen werd genomen. Hoe het zijde generaal Rostollant trok terug op Bergen, waar hij, volgens eene Fransche opgave; omstreeks ten 7 uur 's ochtends aankwam; een of twee bataillons moeten hem daarbij niet hebben ver gezeld, maar op Schoorldam zijn teruggegaan. Gouvion die te Bergen stond, had geen berigt ontvan gen van 's vijands aanval endoor den sterke zuidooste- wind, ook niets gehoord van het geschut- en geweervuur. Hij vernam de nadering des vijands alleen door de komst der troepen van Rostollant welke dien vijand slechts kor ten tijd voorafgingen. In haast deed nu de Fransche bevel hebber zijne troepen stelling nemen gedeeltelijk in Bergen en het kasteel, gedeeltelijk westelijk daarvan, om in ge meenschap te blijven met Egmond, waar het overige van Van Damme's magt was. Een balaillon werd geplaatst tot verdediging van een veldwerk nabij den molen van Sanegeest oostelijk van Bergen, om zoo doende in verband te zijn met Koedijk en de daar staande Hollandsche troepen aan die zijde kwamen ook de 8 escadrons jagers te paard. Op omstreeks 800 pas van het begin der groolc laan die naar Bergen leidt, had Gouvion eenige stukken geschut geplaatst, beschermd door sterke zwermen liralleurs die het nabij- zijnde houtgewas en de omheiningen bezet hielden. Het moorddadige vuur van de artillerie houdt de Russen tegenen brengt het voorste bataillon dat de laan wil binnenrukken, in verwarring. Met luide en wanordelijke kreten roepen de Russische soldalen den bijstand in van hun geschut, dat, door den spoed waarmede men is voor- uitgerukt en door den moeijelijken wegnog achter is. Het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 146