85 komt eindelijk aan, en opent zijn vuur op den vijand. Essen die met zijne kolonne is aangekomen wil haar, maar vruchteloos in slagorde scharen de soldaat luistert niet naar zijne bevelhebbers; en zelfs toen Hermann, met een klein gedeelte van de magt die door het duin was getrok ken bij de troepen van Essen aankomtwordt hij door die troepen wel met gejuich ontvangen maar is onvermogend om de verlorene orde te herstellen. Aan dapperheid ontbreekt het echter niet; en, verward, maar onstuimig op Bergen losstormendegelukt het den Russen om de bataillons van Gouvion en Rostuelant daar uit te werpen en zelve meester te blijven van dat dorp. Het zal, toen, ruim 8 ure 's ochtends zijn geweest. Op dit oogenblik hadden dus de Russen onder Hermann aanmerkelijke voordeden behaald en hoezeer die magtdoor verliezen verzwakt en geheel in wanorde door haar snel voor uitrukkenniet meer in staat was om, alleen, die voordee- len verder door te zetten en den slag tot eene beslissing te brengenzoo lijdt het echter geen twijfeldat wanneer een sterk gedeelte van York's leger de Russen van nabij was gevolgd, dit gedeelte dan, in orde en onverzwakt, de over winning zou hebben voltooid en het vermeesteren van Ber gen beslissend zou hebben gemaakt. Maar die ondersteuning daagde niet opde Russen bleven aan hunne eigene krach ten overgelaten; en om dat feit te verklaren, dat de over winning aan dc zijde van Brune's leger bragtis het noodig dat men het oog vestigt op wat er, in dienzelfden lijd, tegen de divisie Dumonceau werd ondernomenen opmerkt hoe eene stoute afleidingdoor dien Hollandschen bevelhebber verrigthet Manners onmogelijk maakte om aan zijn ont vangen last te voldoen en met zijne Britten naar Bergen op te rukken tot hulp der Russen. 's Ochtends, om 5 uur, rukten drie kolonnen van den vijand de twee brigaden Engelsche garden en de Russen van Seumoratzky van Tutgenhorn Eenigenburg en Krabbendam,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 147