84 ten aanval op tegen Warmenhuizen. Dat dorp was bezet door 4 kompagniën ven de 7de halve brigade en eenige ja gers van het 4de bataillonhet overige van die beide korpsen stond, onder den overste Verhorst, tusschen Warmenhuizen en Schoorldamof bezette laatstgenoemd dorpwaar zich ook 6 kompagniën grenadiers onder den majoor Bruce bevonden. Dumonceau op de eerste tijding van 's vijands aanval te Schoorldam gekomenontdektelinkshet doordringen der- Russen te regt besloot hij daaruitdat het misschien niet mogelijk zou zijn lang stand te houden te Schoorldamen dat het dus zaak was al dadelijk Warmenhuizen te ontruimen dewijl anders de bezetting van dat dorpwanneer Schoorldam verloren ging, afgesneden en zonder terugtogt was. Het bevel tot die ontruiming werd afgezondenmaar te laat Warmenhuizenaan drie zijden door de Engelschen en Rus sen bestormd, was, tusschen 6 en 7 uur 's ochtends, door hen vermeesterdde bezetting een Ö00 man sterk geen terugtogt hebbendedaar de Russen dwars over hel weiland tusschen Warmenhuizen en Schoorldam waren door gedrongen, ging geheel verloren. De overste Veriiorst trok toen op Schoorldam terugmet zeer veel beleid den weg voor den vijand bedervende door de bruggen weg te nemen dit was van zoo veel uitwerking, dat hoezeer Schoorldam nog geen half uur gaans van Warmenhuizen is verwijderd het evenwel 9 uur was, voor dat de Britsche en Russische troepen, die hij laatstgenoemd dorp gestreden hadden, vóór Schoorldam konden komen; en dit oponthoud gaf Dumonceau gelegenheid, om, in dien lijd, zijne aanvallende beweging tegen Schoorl te verrigten wat niet mogelijk zou zijn ge weest wanneer de vijand dadelijk vóór Schoorldam was ver schenen. De meer uitvoerige behandeling van dit gedeelte van den strijd bij Bergen is noodig om eene onnaauwkeurigheid aan te wijzen die in n Neerland s heldendaden te lande," omtrent

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 148