86 Warmenhuizen hacl Dundas een gardc-bataillon van de brigade Burrard benevens een balaillon van bet. 5de regiment tot de brigade van Prins William behoorendelinks afgezonden, om in verband Ie blijven met de kolonne van Pulteney en dien bevelhebber te ondersteunen. Met de overige Britsche en Russische troepen had Dundas den marsch voortgezet op Schoorldam en om 9 uur 's ochtends dat dorp aangevallen. De weerstand was hier niet langdurighet wonden van den generaal Dumoncf.au schijntal dadelijkverwarring onder de verdedigers te hebben gebragt, en spoedig ging Schoorl dam verloren vóór het verlaten van dat dorp werd de brug over de vaart afgebroken, door de zorg van den lui tenant-ingenieur Everts, die bij deze verrigting den dood vond. Verdorst en Trip bij Schoort door de Britsche ba- taillons van Manners teruggedrongen waren nu, door het ver lies van Schoorldam in den hagchelijksten toestand; te meer, daar eene Russische kolonne, van Bergen terugkeerende ook naar die zijde den terugtogt belette. Na eene mislukte poging om zich door te slaan, moet het grootste gedeelte van de magt dier Hollandsche bevelhebbers hier de wapens hebben nedergelegd. De uit Schoorldam verdrevene magt was in verwarring op Koedijk teruggegaan; en het was eerst in de nabijheid van die plaatsdat het aan den generaal Bonhomme en aan den overste Mautuschewitz gelukte om de orde te herstellen. York, die zich bij de kolonne van Dundas bevond deed, dadelijk na de vermeestering van Schoorldamde door de Hollanders afgebroken brug over de vaart herstellen. Om 10 uur 's ochtends was die arbeid verrigt en nu wilde de Engclsche veldheer naar Dm/en voortrukken om daar Hermann te ondersteunen, toen hij het berigt ontving, dat het hiertoe te laat was omdat de magt van dien Russischen bevelheb ber reeds eene geheele nederlaag had ondergaan. Brune en Van Damme hadden leregt ingezien, dat mende Russen niet ongehinderd moest laten stand houden te Bergen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 150