87 dewijl dan andere gedeelten van York s leger hen daar zonden komen ondersteunen maar dat het zaak was om, zoo spoe dig mogelijk die bataillons van Hermann aan te vallen die tot nu toe nog op zich zelve stonden. De bevelen lot dien aanval worden gegeven, en met vaardigheid uitgevoerd. Terwijl Goovion eu Rostollant hunne uit Bergen verdrevene magt herzamelen en stand doen houden in de bosschen nabij dat dorp, rukken aan de cene zijde de Fransche bataillons die te Egmond waren, langs het strand in noordelijke rigting voort en gaan aan de andere zijde 2 Hollandsche bataillons van Dumonceau, henevens de rijdende artillerie van dien bevelhebber en een gedeelte der Huzaren te Koedijk de vaart over en sluiten zich aan bij den regtervleugel der Franschen'. Weldra is eene geduchte magt vercenigd om Bergen te hernemen. De regterkolonne der Russendoor de duinen westelijk van Bergen marcherende, ziet eensklaps, langs het strand, de Fransche bataillons van Egmond komende. Dit onver» verwachte gezigt maakt op de reeds in wanorde zijnde Russen zulk een indrukdat zij ijlings teruggaan. Die bataillons van Van Damme slaan daarop regtsomzoodat zij tusschen de twee Russische kolonnen in komenen zich sluiten aan den linkervleugel van Gouvion en Rostollawt. Nu begint die vcrcenigde Fransche en Hollandsche magt op Hermann's troepen in en bij Bergeneen geducht ge- schut- en geweervuur te openen dat gedurende een groot kwartier uur's voortgezet en daarna gevolgd wordt door een algemeenen aanval met de bajonet. De Fransche infanterie dringt, tusschen 9 en 10 uur, aan alle zijden Bergen bin nen en werpt den vijand daar uit terwijl het 5de bataillon der 6do halve brigade van den overste Carteret en nog een ander Hollandsch bataillon veld winnen in de ruimte tusschen Bergen en Schoorl, en met hunne bajonetten den vijand den terugtogt afsluiten naar laatstgenoemd dorp. Her mann wil zich naar de zijde van het huis te Bergen een

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 151