88 doortogt naar de duinen banen; maar, na woedenden strijd, waarin dn generaal Jeuqosoff en een aantal Russen den dood vindenmislukt die poging en valt de Russische opperbe velhebber, met velen der zijnen in handen der overwinnaars. Het gelukt aan Essen om met een klein gedeelte der kolonne naar de duinen te ontkomen, zich daar bij de andere kolonne te voegenen gezamenlijk Schoort te bereikenwaar de orde eenigzins hersteld wordt. Toen echter Van Damme voor waarts rukt om Schoort te bereiken houdt de magt van Essen daar geen stand maar gaat ijlings naar de Zijpe terugwaar zij reeds vóór den middag is en gedurende dien dag blijft. Niettegenstaande het berigt van de nederlaag der Russen ging Youk te Schoorldam de vaart over, en rukte', met de Russen van Sedmoratzky de garde-brigade van Dovle, de brigade Manners en het 55ste regiment tot de brigade van Prins William behoorende, op Schoort voort; de Fransche troepen werden uit dat dorp weer verdreven. De vervolging van de geslagene Russische bataillons hield daardoor op en de Britscbe veldheer hoopte nu dat die bataillons zich zou den hcrzamelen en op nieuw deel nemen aan den strijd; spoedig echter bleek het, dat die hoop ijdel was, en dat er, voor dien dag, op die troepen niet meer viel te reke nen. Dit maakte den toestand van Yqrk zeer moeijelijkdie nu tusschen Schoort en Bergennog éenige uren het ge vecht volhield tegen Van Damme; maar eindelijk, omstreeks 3V2 uur 's namiddagsdoor de vermoeijenis van zijne troe pen en door gebrek aan munitiegedwongen was den strijd af te breken en op Petten en de Zijpe terug te trekken. Bij Schoorldam was intusschen een gevecht voorgevallen eervol voor de ITollandsche wapenen, al is het dat het dure offers kostte. Van de garde-brigade van Burrard was een balaillon of regiment tot bezetting van Schoorldam achtergeblevenen werd daarbij ondersteund door een ba laillon van het S,Jc regimenttot de brigade van Prins William

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 152