93 staan bij den ringdijk van het Bleekmeerlinks waren de twee van Warmenhuizen gekomene Engelsche bataillons eene magt door Daendels op een paar duizend man begroot over het weiland en door de daartusschen liggende slooten getrokkenmen had te veel gerekend op de onbegaan baarheid van dit terrein en op de verzekering der hoeren dat er 7 voet (ruim 2 el) water was in die slooten. De beide Engelsche bataillons wilden de stelling hij Oud-Karspel aan de linkerzijde aanvallen; maar, op het geschutvuur der Hollanders, waren die bataillons weer teruggegaan, zoo men meende maar inderdaad hadden zij zich in het koorn bedekt op den grond gelegd. Op dat oogenblik kreeg Daendels berigt van den generaal Boniiomme dat de linkervleugel van Brune's leger voordee- len had behaald en dat het centrum ten aanval op Schoorl- dam oprukte hij noodigde Daendels uit om dien aanval te ondersteunen door een krachtig vooruitrukken uit Oud- Karspel. Dürutte en Crass spoorden ook hun bevelhebber aan tot dien aanval, ten einde, voor het minst, zich mees ter te maken van de twee Britsche stukken die daar schijn baar verlaten waren. Wel denkelijk zal die bevelhebber dan ook niet veel aansporing noodig gehad hebben tot eene handelingdie zoo zeer in zijn geest viel en waartoe hier, werkelijk, ook redenen waren; want de vijand had reeds aanmerkelijke verliezen geleden en scheen daardoor geheel geschokten kon men hem overhoop werpen en geheel terugdrijven, dan zou dit ook den strijd op andere gedeelten van het slagveld tot eene beslissing brengen en tot aanmerkelijke voordeelen kunnen voeren. De aanval, die volgens een ooggetuige, omstreeks 2 uur 's namiddags wordt ondernomen heeft echter zeer ongeluk kige gevolgen. Een honderdtal grenadiers vallen uil de ver schansingen van Oud-Karspel en snellen naar de twee verla tene stukken; maar plotseling komt, aan de eene zijde, de kolonel Spencer met het 4Dst0 regiment van achter den ring-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 157