9S door StonM df Grave en Nicolson aangevoerd, met geveld geweer voorwaarts rukten ondervonden zij weinig of geen tegenstand de Hollanders stelden zich weer in het bezit van den Langendijk en van de verschansingen bij Oud-Karspel zij hernamen al hun verloren geschut vermeesterden zelfs de twee Britsche stukkenen maakten een honderd man van den vijand gevangen. Met hel einde van den dag was Daendels weer in dezelfde stellingen die hij bij het begin van den strijd had bezet. Het verhaal van den slag van Bergen vordert nog eene korte opgave der verrigtingen van Abercrombie's kolonne die waren zeer onbeduidend. Zonder vijand te ontmoeten was die kolonne, in den nacht van 18 op 19 September, vóór Hoorn gekomen; Eene kleine afdeeling van 170 man infanterie van de 7de halve brigadewas onvermogend om die stad te verdedigen maar had zeer goed kunnen aftrek ken naar de zijde van Monnikendam door zorgeloosheid en verkeerde maatregelen der bevelhebbers had dit echter niet plaatscn werd die bezetting gevangen genomen. Aber- crombie wilde toen van Iloorn op Purmerende trekken maar de geheel onbruikbare toestand waarin de daarheen leidende weg was gebragt deed den Engelschen aanvoerder van dit voornemen afzien. Toen wilde hij naar Schermerliorn trek ken om den regtervleugel des vijands aan te vallen: maar ook de daarheen voerende weg was door de Hollandsche ingenieurs onbruikbaar gemaakt, en alle bruggen daar afge broken. Abercrombie bleef den 19den werkeloos te Hoorn »met zijne vermoeide troepen," wordt gezegd; waardoor vermoeid? door dien kleinen marsch van Winkel naar Hoorn Op het berigt van de gebeurtenissen van den 19dcn en op het daartoe ontvangen bevel, ging Abercrombie den 20*le" 's ochtendsweer op Zijpe terug. Zijne 900 man waren dus, voor den strijd bij Bergen, nutteloos geweest. Die slag van Bergen is, voor het Ilollandsch Fransche Ie»

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 159