99 genomen toen was het voor Abercrombie onmogelijk om tot Amsterdam door tc dringen. Krayemioff beweert, dat de magt van dien Engelschen bevelhebber gebezigd had moeten worden om Daendels in de regterflank aan te vallendie meening komt mij minder ge grond voor. Ook daar, op de regterflank van Daendels, was het slagveld zeer onvoordeelig voor een aanvaller5 en de Hollandschc bevelhebber, die op lange na zijne magt niet noodig had op den Langendijk kon gemakkelijk zooals hij dan ook gedaan beeft een gedeelte afzonderen om zijne regterflank te verzekeren Daardoor zou die poging van Abercrombie geheel verijdeld zijn geworden. De Engclsche schrijver door Maccarthy aangehaald verdedigt het detacheren van Abercrombie ook daarmede dat de magt van dien bevel hebber toch te veel was; dat men die op andere punten niet kon gebruiken omdat men daaronder anderen bij Bergen troepen genoeg bad. Dat is eene verkeerde voorstelling men heeft bij Bergen geen troepen genoeg gehad dat heelt de uilkomst bewezen; en ware de magt van Abercrombie daar geweestdan bad zij groot nut kunnen aanbrengen terwijl zij te Hoorn hoegenaamd geen nut aanbragt want natuurlijk, dat hel gevangen nemen van 170 man een nie tige uitkomst is, in vergelijking van de uitkomst van eene veldslag. Eene derde oorzaak is gelegen in de verkeerde hande lingen van de Piussische troepen, Reeds vroeger is aange merkt dat York verkeerd deed met geen bepaald uur aan te geven voor het beginnen van den aanval en daartoe 3 het aanbreken van den dag" voor te schrijven, eene onbepaalde, onzekere uitdrukking; maar toch, dat de Russen om half vier volgens sommige opgaven om drie uur den aanval begonnen, dal was eene gewrongene en verkeerde uillegging van het ontvangen voorschrift. Maar niet alleen dat vroegtijdig aanvallen, ook het snel en vooral ordeloos vooruitrukken der Russen verdient afkeuring; dapperheid kan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 163