10i ging uit Schoorldam heeft verrigtwas eene handeling die hoogen lof verdient en die veel deel heeft gehad aan he t behalen der overwinning. Zonder de aanvallende beweging, toch, zou Manners ongehinderd den marsch naar Bergen heb ben voortgezet, en daar aangekomen zijn, vóór dat dit door de Russen vermeesterd dorp weer door Van Damme werd aangevallen. Pas om 8 uur hadden de Russen zich meester gemaakt van Bergenom 5 uur had de brigade Manners zich van de Zijpe in beweging gesteld en zij had hoogstens een paar uur afstands af te leggen om Bergen te hereiken. Nu zou de aanwezigheid van die Engelsche brigade te Ber gen denkelijk, eene geheel andere uitkomst hebben gegeven aan den daar gevoerden strijd want dat de Russen daar geslagen zijn geworden, is hoofdzakelijk daaraan toe te schrij ven, dat zij geheel in wanorde waren; maar ware eene goed geordende Engelsche brigade daar geweestdan had deze al dadelijk het gevecht kunnen opnemen de Russen hadden zich intusschen kunnen herstellenen de zege der balail- lons van Van Damme zou zeer twijfelachtig zijn geworden en ten minstelang zoo volkomen niet. Aan Dumonceau komt derhalve een groot deel toe van de eer der behaalde overwinning; en dit, gevoegd bij de omstandigheid dal sommige korpsen zijner divisie onder anderen het bataillon van Carteret een krachtig deel hebben gehad aan de herneming van het dorp Bergenbe wijst, dat hoezeer het hoofdzakelijk Fransche balaillons wa ren die hier streden, de roem, door dit wapenfeit verwor ven ook op ons land neerkomt. Van de handelingen van den Fransehen veldheer valt niet veel te zeggen. Er is reeds aangemerkt dat zijne voorschrif ten omtrent de wijze waarop Daendels de stelling op den Langendijk moest bezetten slecht waren en datdaardoor, die anders zoo sterke stelling niet vrij was van gebreken. In het algemeen, kan men van de plaatsing van het Holland- sch-Fransche leger zeggen dat er op den regtervleugel en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 165