106 wareom de waarheid van den algemeenen regel te bewijzen de viool heeft haren oorspronkelijker! vorm behouden en is onveranderd uit de handen van haren eersten uitvinder tot ons gekomen. Eeuwen van volhardenden arbeid en studie zijn noodig geweest om onze wapenen tot de tegenwoordige hoogte te brengen; eene eenvoudige beschouwing van de geschiedenis dier wapens zal de juistheid van dat beweren buiten twijfel stellen en bovendien bewijzen dat de grootste vorderingen gemaakt zijn naarmate de beoefening van wis- en natuur kunde meer algemeen werd. Een enkel voorbeeld kan dit duidelijk maken. Het kanon met ronden kogel had 4-000 jaar bestaan, en het verschijnsel van de afwijkingen, waardoor het mikpunt nooit het trefpunt was, werd als genoegzaam verklaard beschouwd. In het begin van de 19,le eeuw ech ter, werd door den Saksischen kapitein Luther op de onge lijkslachtigheid van het projektiel gewezen als nog eene andere oorzaak van de afwijkingendoch er moesten weder een vijftigtal jaren verloopen vóórdat op wis- en natuurkundige gronden de juistheid van die bewering opgespoord was terwijl de waarheden die bij deze onderzoekingen aan het licht kwamenaanleiding gaven tot hoogst gewigtige toe passingen en een geheel nieuw systeem van holle projektielen voor korte vuurmonden in het aanzijn riep. Vele uitvindingen in dezen tak van wetenschap zijn even als bij andere dikwijls een werk van het toeval geweesthet was toeval dat de eigenschappen van den zeilsteen bekend werden dat de purpurverwhet glashet buskruid uit gevonden werden. Dat die uitvinders daardoor groot en onberekenbaar nut hebben gesticht, is boven allen twijfel verheven, maar daarom mogen ze nog niet op dezelfde lijn gesteld worden met die mannen welke hunne uitvindingen maakten door diepzinnige studiën of langdurige proeven het zou belagchelijk zijn om den haringkaker Beukelszoon en Keppler, den uitvinder van de wetten voor de beweging

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 172