107 der planeten in één adem te noemen. De waarde van de uitvinding is daarom dikwijls nog geen maatstaf voor de waarde of de kennis van den uitvinder, en daarom kan de bespottelijke strijdin de laatste jaren tusschen bijzondere Engelsche en Fransche personen gevoerd over den voorrang in de uilvinding van getrokken wapenen die overigens reeds vóór 200 jaar bestaan hadden geene algemeene sym pathie wegdragen. Wanneer men nagaat hoe van de vroegste tijden af het streven daar is geweest om eene verbetering en verfijning der vuurwapenen daar te stellen ten einde zijn vijand wisser te treffenzou onwillekeurig de gedachte kunnen opkomen dat de zucht tot moorden langzamerhand in hooge mate is toegenomen. Het tegendeel is waar; de invoering der ver beterde oorlogswapenen geeft magtiger waarborg voor rust en vrede dan de oude, en waar vroeger het regt van den sterkste zegevierde, is meer gelijkheid ontstaan. De sterk gebouwde krijger heeft thans tegenover den zwakkeren sol daat een betrekkelijk gering voordeelde geoefendheid in het behandelen der wapenen staat op den voorgrond. En moorddadiger zijn de oorlogen niet geworden; één veldtogt zal thans beslissend zijn en een dertig- of tachtigjarige oorlog voortaan onder de onwaarschijnlijkheden gerekend moeten worden. De barbaarsche geest der krijgslieden heeft voor meerdere menschlievendheid plaats gemaaktgetuige de zorg in de latere oorlogen voor de wederzijdsche ge vangenen betoond terwijl de oorlogen der middeleeuwen ons de afgrijsselijkste voorheelden geven van de wreedheid, waarmede de krijgsgevangenen behandeld werden. De bloedige slag van Crecy in 154-6, onder anderen, levert het bewijs hoe de moordlust in het leger was doorgedrongen de En- gelschen hadden toen vooraf in koelen bloede besloten geene gevangenen te makenmaar alle Franschendie zich niet door de vlugt konden reddenzonder genade af te maken. De vergiftigde wapens zijn ook van het oorlogstooneel ver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 173