108 dwcnen het streven is thans alleen om zijn vijand buiten gevecht te stellenen het toebrengen van eene doodelijke en ongeneeslijke wond ligt geenszins in de bedoelingen van den krijger. De vergiftigde pijlen en krissen leven alleen nog hij de onbeschaafde Indianen voortterwijl het vreemde buskruidmengsel, dat bij de ontploffing den kogel giftig maakte en eene daarmede toegebragte wond ongeneeslijk deed zijn, zooals bijv. in 1542 bij de belegering van Algeciras werd gebruikt, geheel in minachting is geraakt. De verdedigingswapenen kunnen naar den aard van hun gebruik tot twee hoofdsoorten worden gebragtde eerste soort bevat de werktuigen die dienen moeten om een op zekeren afstand verwijderd doel te treffentot de tweede soort worden de wapens voor het gevecht van man tegen man gerekend. De eerste soort omvat dus alle toestellen om ligchamen of projektielen voort te drijven voor deze zijn de uitvindingen, in vergelijking met die der tweede soort, de blanke wapenenhet werkzaamst geweesten het mag ons raadselachtig voorkomen hoe langzamerhand uit den een- voudigen pijl en boogde thans bestaande vuurwapenen te voorschijn zijn gekomen. De hoogarcuswaaruit de naam van artillerie is afgeleid is het oudste historische wapen. In de oud-Engelsche vertaling van het Oude Testament vindt men daar waar Jonathan de zoon van Saul, pijl en boog aan zijn dienstknecht te bewa ren geeft, uitsluitend het woord «artillerie" gebruikt. Oor spronkelijk werd dan ook door artillerie alleen het werktuig verstaan dat ligchamen voortdreef; bij uitbreiding verkreeg later het korps dat die werktuigen bediende den naam van artillerie. Als oorlogswapen doorleefde de boog een tijdvak van meer dan 50 eeuwen en heeft, in bijna onveranderden vorm, zijn weg over de geheele wereld gemaakt. Zelfs in Amerika, dat in gewoonten en gebruiken zoo weinig overeenkomst

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 174