109 heeft met de oude wereldwerd dit wapendoor den Spaan- schen ontdekker, in de handen der ruwste volksstammen gevonden. Een opmerkelijke, maar ook eene éénige uilzondering doet zich in het algemeen gebruik van den boog voor; de in boorlingen van Australië en van de Polynesische eilanden name lijk, kenden, onder welken vorm ook, den boog niet. Dc speerdie niet alleen met de handmaar ook met behulp van een doorboord houten stok werd voortgeslingerd en het vreemde werktuig de boemerang waren hunne eenige werp- wapens. Dit laatste is in Europa hoewel in geheel anderen vormalleen als speeltuig voor kinderen bekend het bestaat uit een boogvormig uitgesneden plat stuk houtwaarvan de kanten scherp zijn bijgewerkten beeft de zonderlinge eigen schap dat het nagenoeg weer op dezelfde plaats neervalt, van waar het wordt weggeworpenooggetuigen verklaren zelfs dat sommige Australische wilden zoo handig met den boeme rang kunnen omgaan dat deze den gedooden vogel in de teruggaande beweging met zich voert en voor de voeten van den jager neerlegt. Hoe fabelachtig dit verhaal ook toeschijne, zoo is het werktuig zelf, door het meest on beschaafde volk uitgevondenvernuftig genoeg om onze geleerden te doen duizelen. De Maories van Nieuw Zee land een meer beschaafde stamdie het aan hunne slimheid en vermetele dapperheid te danken hebben dat zij lot dus verre niet in het gewone lot der wilden deelden kenden eveneens den boog niet en hadden ook geene boemerangs maar het is een opmerkelijk bewijs voor de waarde der eerste wapens, dat eenige opperhoofden van Nieuw Zeeland, die 58 jaar geleden in Engeland werden gebragt tot het ont vangen van onderrigt en om hun Grootvader, Koning George, hulde te betoonenevenzeer ingenomen waren met den ouden boog die in de wapenzaal van den Tower hing als met Zie Revue dc Technologie militaire Tome Ipar Delobel.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 175