110 bet geweerbeide wapens waren voor hen geheel nieuw en in hunne schatting werd hel eene niet boven het andere gesteld. De eerste bogen waarvan de geschiedenis melding maakt, zijn die welke de Hebreeuwen en hunne vijanden gebruikten; ook in het heldentijdperk der Grieken wordt bij de verwon ding van Achilles van den boog gewag gemaakt. Deze was het bij uitstek geliefkoosde wapen der Aziaten; daar waren de Israëlitenin wier handen de boog een geducht wapen wasdaar waren de Perzen en Parihen met hunne korte en sterke bogenwaarmede zij achterwaarts te paard zit tende een regen van pijlen op den vervolgenden vijand deden neervallen; daar waren de reusachtige Ethiopiers met hunne 6 voet lange bogen en pijlen met purpersteenen punten; daar waren de BaktriërsArabieren, Scythen en honderd andere stammen wier afstammelingen eeuwen later met den- zelfden boog legen de kruisvaarders streden. In Europa echter waren pijl en boog weinig in aanzien de Grieken allen met speer en zwaard gewapendversloe gen de Perzen onder meer dan één Xerxes herhaalde ma len en juist die overwinningen op zulke geoefende schut ters als de Perzenversterkten hen in de meening dat de boog een slecht oorlogswapen was. Het was dan ook eerst na lang weifelen dat de Romeinsche legioenen hunne flanken met boogschutters en slingeraars dektenen eerst toen de troepen van Crassus door de pijlen der Parihen verslagen warenbegonnen zij meer waarde aan den boog ie hechten. Aan den strijd over het al of niet invoeren van pijl en boog als algemeen oorlogswapen werd te Rome eerst een einde gemaakt, toen de Hunnen en Turken in ontelbare menigte het Romeinsche rijk bedreigden. Dat die strijd zoo Verscheidene in dit opstel voorkomende bijzonderheden ontlecnen we bijn letterlijk uit het in CiususEttS' s JournalPart XG June 1861, voorkomende «Weapon of tvar."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 176