Hi lang duurde, moei ip de omstandigheid gezocht worden, dat de Romeinen en Grieken dit wapen alleen geschikt re kenden voor lafhartigen die den dood niet van aangezigt tot aangezigt durfden aanschouwen en voor zwakkeren die den schok van hunne met speer of zwaard gewapende krijgs benden niet durfden weerstaan. Daarbij kwam dat de boog een zeer onzeker wapen was, en de rigting van den pijl door niets werd aangegeven; want rnen kende toen de omstan digheid niet. dat, om met het oog de rigting daarvan te kun nen volgen de pees ter hoogte van het oor moest gespan nen wordende boog werd voortdurend ter hoogte van de borst gespannen en daardoor was het naauwkeurig treffen zoo niet onmogelijk, dan toch hoogst moeijelijk. Als voorbeeld hoe ver de oefening zelfs met zulk eene gebrekkige rigtings- vvijze kan leiden, kan men Cerialis noemen die een pijl in de lucht met een ander doorkliefdeDomitianus die tusschen de uitgespreide vingers van zijn slaaf achtervolgens een pijl schoot, en Commodus, die in den Romeinschen circus verscheidene struisvogels onthoofdde met pijlenwelke aan het einde van een zeisvormig mes voorzien waren. Keizer Gratianus was de eerste die de uitheemsche klee- derdragt, den rammelenden pijlkoker en rinkelenden boog der Scythen in zijn rjjk invoerde. Deze boog was van hout of hoorn en de rieten pijl met ijzer beslagen en van een ijzeren punt voorzien. Het spannen van den boog ter hoogte Van het oor w erd ook van de Scythen overgenomenen deze waren de eersten die begrependatom zeker van het schot te zijn, de pijl op eenvormige en standvastige wijze moest zijn ingerigt en zorgvuldig op een bepaald gewigt worden gebragt. In het begin der middeleeuwen echter geraakte de boog weder weinig in tel, totdat Willem van Normandic zijne veroveringen maakte en het was aan de Normandische pij len te danken dal bij Hastings eene beslissende neerlaag aan de Saksische heerschappij in Engeland werd loegebragt.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 177