142 Toen Harold, de ongelukkigede uitdaging van Willem den Veroveraar afsloeg, en liever de beslissing aan den God der heirscharen" overlietwas hij er ver af te gelooven dat één van die geduchte pijlen hem door het voorhoofd lot in de hersens zou dringen en onder een berg van versla genen zou begraven, waaruit, na den slag, het vorstelijk lijk naauwelijks terug te vinden was. Sedert dien lijd was geen volk meer ervaren in het boog schieten dan de Engelschen hunne vermaardheid daarin is historisch en noch de Galliërs noch de Italianen noch de Hunnen evenaarden hen in eenig opzigt. Deze volken ble ven steeds de pees voor de borst spannen en de overwin ningen van Poitiers en Azincourt behaalden de Engelschen hoofdzakelijk door hunne wijze van schietendie zij van de Scythen hadden overgenomen. Het schijnt toen reeds een karaktertrek van Zuid-Brittannië te zijn geweest om uit te munten in de behandeling van werktuigen zelfs de Schottten hoewel op hetzelfde eiland geborenmoesten wat het boog schieten betreftverre achter hen staan. Er bestaan nog enkele van die wonderbaarlijk lange pijlendie bij eene lengte van meer dan een elniet dikker zijn dan de steel van een tabakspijpde vleugels zijn van paauwenvederen en de ongeveer 6 voet lange ijpen boog vereischt de behan deling van een geoefenden en gespierden schutter om ge spannen te worden. De slingerdie nagenoeg even oud is als de boogis nooit een volkswapen geweest. Met uilzondering van het ver slaan van Goliath door David wordt de slinger in de Schrift naauwelijks vermeld. Sommige onbeschaafde volksstammen in het leger van Xerxes gebruikten den slingerterwijl vroeger bij het Romeinsche leger altijd een korps slingeraars toegevoegd was die nu eens keisteenen dan weder ijzeren of looden kogels slingerden. Volgens Plinius, zou geen volk handiger met den slinger hebben kunnen omgaandan de inboorlingen der Balearische eilanden; het was dan ook

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 178