Ho eene zonderlinge wijze waarop zij zich den naam van goede slingeraars verzekerdenhunnen kinderen namelijk werd het voedsel onthouden tot zij het verlangde doelwit konden treffen. Het windroer, om flitsen voort te drijven, was alleen als kinderspeelgoed bekend en slechts in staat om kleine vogels op geringe afstanden te dooden. Het blaasroer om kleine pijlen voort te blazen schijnt een eigenaardig wapen van de Zuid-Amerikanen geweest te zijn. In de digte bosschen van Demerary en Guyana gebruikt het de inboorling op de jagten de vergiftigde pijl, daaruit geblazentreft den vogel in de toppen der reusachtige hoo rnen en doodt het varkenskonijn en den eekhoorn op een afstand van meer dan 30 el. De kogelboog in Hindoslan kan hoewel vernuftig van vinding, naauwelijks den naam van oorlogswapen verdienen. De Normandiers en Indianen betwisten elkander de uit vinding van den hand- of voetboogdie allengs den gewonen boog begon te vervangen. Ten tijde van de kruistogten was in ons land dit wapen algemeen ingevoerden toen bij de belegering van Utrecht in 1144, de bisschop Herbert aan het hoofd zijner geestelijkheid in plegtgewaad naar de legerplaats van Dirk VI trok en den banvloek over hem uitsprak had reeds menige pijl uit den handboog over de muren der bisschopstad zijn slagtoffer gekozen. Deze boo» droeg echter geen honderd elen daarom bleven de Engel- schen hun gewonen boog behouden, waarmede zij op afstan den van meer dan 300 el schoten terwijl de boog dien de tegenwoordige, eeuwen lang bestaande boogschuttersgilden gebruiken, naauwelijks honderd el draagt. De speer, die met de hand geworpen werdis een zeer oud wapen, en wij vinden bij de Oostersche volken, nog dezelfde werpspies of korte lans, waarmede de zwaar gehar naste ruiterij der middeleeuwen gewapend was. De korte speer uit de volle hand voortges]ingerd, was eens het geduchte 8

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 179