115 delijke pijlen en steenen le dekken liij weet wat loopgra ven zijn Julius Gezar gebruikte die reeds vóór Massilin, en ook hij heeft daarvan gebruik gemaakt om de stelling van den vijand te genaken maar thans stuit hij aan de gracht. Er is geen ander middel om den voet van den 20 el hoogen muur te bereiken dan om de gracht te dempen. Aarde, takkebosschen steenen en boomstammen worden nu aange dragen en in de gracht geworpen de dragers dekken zich met hunne schilden, terwijl de met de arbaleet gewapende eenig- zins achterwaarts opgesteld in eiken verdediger die zich boven de muren vertoont, een doelwit voor zijne pijlen zoekt; nog verder staan de balista'sdie onophoudelijk met hare groote -tecnenschrik en verwoesting in de sterkte verspreiden of wel bij gebrek aan steenen krengen en aas in de kleine ruimte werpen waarin de verdediger zich moet bewegen. Na ongeloofelijk veel moeite :s de gracht gedempt en de weghoewel hobbelig en gevaarlijk tot den voet der muren is gemaakt nu spoedig de stormram opgenomen en het zware en hechte metselwerk daarmede gebeukt, maar op den digten drom van aanvallers heeft de verdediger een zeker schot en wanneer de muur eindelijk instort en de strijders in de nabijheid, zoowel vriend als vijand, in zijn val meèdoogcnloos verplettert, dan bedekt dat puin tevens de vele slagtoffers welke op die wrakke brug reeds door de pijlen uit de veste sneefden. Op eene andere plaats heeft de verdediging ook even als hier haren loop gehad de verdediger heeft uil de kijkgaten der muren balken gestoken en op dezen grondslag is de katapult opgeslagenwarruit een onophoudelijke regen van moord dadige pijlen op de aanvallers neerstort; maar dit houten toestelmet planken ommuurd is nu hel wil geworden van de vlammende pijlen der aanvallers; gelukt het hun daarin brand te stichtendan wordt de stad bijna onvermijdelijk een prooi der vlammen. Weer op eene andere plaats heeft de aanvaller ladder op

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 181