HG ladder gebonden en zijn stormkat gebouwd dit gevaarte is over de gedempte gracbt tot bij den muur gerold het groote oogenblik is gekomen; de schilden thans op den rug geworpen en de hoogte beklommen als een zwerm van bijen bedekken zij de sporten der laddershet is cén lig- cbaam dat zich voortbeweegteindelijk de hoogte is hereikt, de valbrug wordt neêrgelalen en met doffen klank valt zij aan den anderen kant op de» muurde eersten zij die het meest naar glorie dorsten, staan thans op de brug en vinden een bijna onvermijdelijken dood maar er komt steeds aanvoer men vecht met bijl en zwaard.en op die zwakke en hooge brug blijft het gevecht van man tegen man aan houden en daar wordt beslist of de sterkte verloren of be houden zal zijn. In de middeleeuwen werd de balista ook in ons land veel vuldig gebruiktwe behoeven slechts te wijzen op het beleg van Nijmegen in 104G door Godbiued van Lolh«n^ingenop dat van Ulrechl in 1144 door Dikk VI enz. en zelfs was dit toestel bij ons in werking lang nadat de vuurwapenen bekend waren. Indien we tot den oorsprong van het Grieksche vuur op klimmen, dan kan naauwelijks het ware van het fabelachtige worden onderscheiden;, hoewel de juiste zamenstelling van dat mengsel verloren is geraaktzoo welen we toch dat het een harsachtige vloeistof was, waarin salpeter het hoofd bestanddeel uitmaakteen dat in koperen buizen gesloten eens ontstoken zijnde een spuitend vuur opleverdedie buizen werden meestal in den vorm van drakenhoofden gegotenof van andere fantastische monsters die hel vuur uit hunne gapende kaken spuwden. Het was langen tijd een der bol werken van het geteisterde Byzantijnsche Rijk tegenover de Mahomedancn die het geheimzinnigein de lucht zwevend vuur met een soort van bijgeloovige vrees beschouwden. Ook hield het de Saracenen van de Grieksche hoofdstad terug,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 182