117 totdat eindelijk een slaaf het geheim aan de Kalifen verried en de Arabieren op hunne beurt met dit middel denzelfden schrik en verwoesting onder de oorspronkelijke uilvinders van dit vuur verspreidden. Dat er gevaar bestond bij het aanwenden van het Griek- sclie vuur, blijkt daaruit dal de schepen van keizer Alexis in brand geraakten door de onvoorzigtige behandeling van dit vuur, dat tegen de vloot der kruisvaarders onder Boudewijn was gerigt. Wij kennen het Grieksche vuur nog onder een anderen vorm. Joinville, de ridderlijke geschiedschrijver der kruis- togten verhaalt dat het ook bij den aanval van versterkte plaatsen werd gebezigd^ hij spreekt opeen vurigen draak, ter grootte van een zwijnshoofd, die met donderend geweld door het luchtruim vloog en de citadel op hare grond vesten deed schudden. Waarschijnlijk moeten we hier de eerste sporen van een soort van rakelen vinden, en inder daad lang vóór de uitvinding van Conoreve werd de oorlogs vuurpijl zoowel in China als in Indië gebruiktterwijl wij ook in onze geschiedenis vinden aangeleekend dat het slot IJsselmondej in 1070 door Koenraa», bisschop van Utrecht zestien volle dagen met veorbecldeloozen moed tegen graaf Dirk V verdedigdeindelijk lol de overgaaf genoodzaakt was door de vuurpijlen, die in de sterkte werden geworpen. Het Grieksche vuur werd in Europa het laatst hij het beleg van IJ peren gebruikt. Hel is te betreuren dal voor ons zoo vele bijzonderheden der oudheid en van den tijd der middel eeuwen zijn verloren gegaanwant uit de onzamenhangende verhalen toch van som mige bijzondere personen die gewoonlijk door de zucht lot het fabelachtige en het overdrevene bezield schijnen geweest te zijn, is het moeijelijk zich eene juiste voorstelling te maken van de verschillende andere werktuigen die nog zouden be staan hebben. Het raadsel hoe de brandglazen waren waar mede Archimedes de galeijcn vóór Riiodus in den brand slakis

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 183