118 tot dus verre nog niet opgelost en het is daarom dat wij dil even ais vele andere door oude schrijvers .genoemde werk tuigen met stilzwijgen voorbijgaan. Eindelijk was dc tijd der groote hervorming van het krijgs wezen daar; het buskru.d werd bekend en zijne voortdrijvende kracht gebruikt tol het voortslingeren van projectielen. Nooit was er eene uitvinding die zulk eene groote omwen teling in de krijgskunst maakte, want alles wat vroeger bestond, moest, nu een krachtiger hulpmiddel gevonden was, ter zijde worden gesteld; boog en speer, balista en katapult hadden hunne waarde verlorende wapenrustingen der krijgers dekte hen niet meer voor de vijandelijke pro jectielen zoodat de invoering der eerste kanonnenmet regt de doodsteek was voor de vroegere gebruikte werpwa pens. Toch moest hel nieuwe wapen eerst een eeuw oud worden, om al de vooroordeelen te overwinnen, waar mede zijne intrede in de wereld gepaard ging, en het was eerst na grootcn strijd dat de ridderlijke geest beslui ten kon zulk een moorddadig vuurwapen aan te nemen dat zijne ontzettende en vernielende uitwerking op zulke groote afstanden kon doen gevoelen want het kan niet anders dan natuurlijk gevonden worden dat de eerste beschrijving van illasan van de uitwerking dier wapens bij Algeciras dat de ijzeren kogels met zulk geweld aankwamen dal zij •ode ledematen als met een mes wegsneden en den zwaarst geharnasten krijger geheel doorboorden het ridder-wezen met schrik en afgrijzen vervulde En nog, wat waren de eerste kanonnen? Zij bestonden uit ijzeren stavendie in de strekking der lengte naast elkander gelegddoor ijzeren banden werden aaneengebon denja, in Duitschland werden zelfs de staven door planken vervangenof wel was de vuurmond niets anders dan een uitgeholde boomstamwaarom ijzeren hoepels waren gesla gen. Deze eerste kanonnen droegen den naam van bombarden; zij waren zwaar en hoogst mocijclijk te behandelende korte

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 184