i 19 ziel en wijde monding deden meer aan een mortier denken dan aan hetgeen svij een kanon noemen. Niettegenstaande de weinige beweegbaarheid, werden zij toch zoowel in het vrije veld als bij de belegering gebruikten men kan nagaan hoe primitief deze eerste werktuigen waren indien men bedenkt da! tot hel laden alleen ecu half uur werd vereischt; de sleenen kogels waren daarbij van ontzettend groote afmeting en de lading ongeloofelijk zwaar, zoodat dit, in verband met de slechte constructie van den vuurmond, niet zelden oorzaak wasdat de bombard vaneen sprong en in plaats van bij den vijand dood en verderf te versprei den zijn eigen bedicnings-manschappen deed sneven. Daar om werd natuurlijk hel eerste geschut met een soort van wantrouwen gebruikt, zoodat eenmeer hechte constructie noodig was om het vertrouwen in dal wapen te doen herleven, Ediuud III schijnt de eerste vorst geweest te zijn die zich van het kanon bediende tegen de Schollen (1527) en later tegen de Fransehen. Bij de het beleg van Berwick dooi de Schotten, bewees het geschut uitstekende diensten zoo wel door zijne nieuwheid als door de ontzettende uitwerking en verspreidde daardoor schrik en verwarring onder de be legerden. Langzamerhand verdwenen de vervaarlijk groote kanonnen met hunne steenen projectielen of wel bleven ze alleen nog als vreemde relikwieën bestaan zooals de Lange Griet in den Bosch, de Mons Meg te Edinburgde Dullc Griele te Gent enz. lil 14*58 evenwel werden bij de inname van Constan- tinopel door Mahomed II nog steenen projectielen van groot kaliher gebruikt. Bij dit beleg is een belegeringstrein van duizend stukken geschut gevoerd; de grootste die ooit ter wereld is gezien. De eenigsle bruikbare monsterkanonnen van dat soort die nog bestaan zijn de Turksche kanonnen die de Straat der Dardanelleti bestrijken en waarmede ronde, wit steenen kogels geschoten werden, welke, in de steen groeven van Magnesia gehouwen een gewigt hebben v,in

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 185