120 bijna 500 Nd. Pd. van deze kogels worden er per jaar slechts dertig met groote kosten gemaakt. Toen het Britsche eskader den doortogt van de Straat der Dardanellen forceerde werd de bezaansmast van het vlaggeschip van Admiraal Duckworth door een van deze ontzaggelijke projectielen als een pijpensteel doorgebroken slechts vier schoten zijn toen gelost. Spoedig zag men indat eene andere constructie der ka nonnen hoogst noodzakelijk was; de vervaardiginguit aan elkander gebonden ijzeren staven moest vervallensedert werden de ijzeren kanons gegoten, en als een der eerste geschutgieterijen kan die van Deventer genoemd worden maar de kunst om ijzer te gieten, was te onvolledig om niet naar een ander metaal uit te zien dat de broosheid en grootc zwaarte van het ijzer miste. Men vindt toen gewag gemaakt van geel koperen kanonnen die door de Spanjaar den en Portugezen werden gebruiktalsmede door de Bar- barijsche zeerooversdoch de kosten waren te groot om het geel koperen kanon algemeen te doen wordenbovendien had het groote gebreken die uit de zachtheid van dat me taal ontstonden, en gewoonlijk was, na eenige schoten, de vuurmond zoo heet geworden dat eene volgende lading niet kon worden ingebragtzonder het stuk eerst af te koelen daarbij kwam dat het mondstuk spoedig doorboog en het zundgat geheel uitgeschoten was. Eindelijk verschenen de bronzen kanonnen die niettegen staande hun hoogen prijs, bij alle natiën werden ingevoerd en tot op heden in gebruik zijn. Gedurende de eerste En- gelsche oorlogen bestonden er in ons land zeker veertien gieterijen voor bronzen geschut; die van Deventer, Enkhui zen, RotterdamHarderwijk zijn de voornaamste, terwijl in het buitenland door ons Gemeenebest nog ontzaggelijk groote bestellingen werden gedaan. In latere jaren echter zijn groote vorderingen gemaakt in het gieten van het ijzeren geschut en tegenwoordig is het algemeen gevoelen bevestigddat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 186