124 liet stalen kanon in deugdzaamheid den bronzen vuurmond verre overtreftde laatste gevechten immers tegen de forten van Tangstow in Chinahebben voldingend bewezen dat het stalen kanon der Engelschen in alle opzigten boven het bron zen kanon der Franschen moet gesteld worden. Wij willen niet spreken van de verschillende namen die het geschut van af zijn oorsprong droeg, wij noemen slechts de slangen en veldslangenfalkons en falkonetten als namen van hoofdsoorten, terwijl het niet zeldzaam was dat vele kunstig gebeeldhouwde en versierde vuurmonden met een hijzonderen naam gedoopt werdende zeer oude kanonswelke nog in oude tuighuizen bewaard zijnkun nen ons een denkbeeld geven van de weinig doeltreffende in- rigting dier vuurmonden, terwijl »hct zakpistool" van koningin Elisabetu te Dover, tot een onvoorwaardelijk bewijs kan die nen dat zelfs in de 17dc eeuw het ware begrip van de ver- eischten waaraan het geschut moet voldoen nog niet bestond. Dit kanon is, zooals de llollandsche inscriptie aantoontin de Nederlanden gegoten en zijne verbazend groote afmetingen deden de meening ontstaan, dat zijn kogel Calais kon be reiken hoewel nooit eene proef genomen is om die meening ecnigzins te regtvaardigen. Omstreeks het jaar 1660, werd door de Staten van Holland en West-Friesland tegelijk eene bestelling van 1S7 zware bronzen kanonnen aan Albrect Kenninck te Lubeck gedaan waarvan het bedrag bij elke ge deeltelijke aflevering kontant werd betaald. Uit dankbaarheid voor die kontante betalingliet Benninck de twee laatste ka nons zijnde 48-ponders, op zijne kosten allerprachtigst blazoeneren. Napoleon hragt deze prachtkanons in 1811 uit Delfl naar Parijs over, om de geschuftropheën voor het hotel der Invaliden te versieren, waarin ook Oostenrijksch en Pruissisch geschut prijkte. In 1814 eischtcn de geallieerden hun geschut terugen de ons toebehoorende stukken hebben de Pruissen en Oostenrijkers zich bij die gelegenheid toe-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 187