123 gen trots op onze gelrokken vuurmonden wijzen, die, met, betrekkelijk geringe kosten op eene geheel nieuwe wijze zijn daargestclden waarvan de beproeving de schoonste uitkomsten heeft opgeleverd. Alle bezwaren die het nieuwe geschut met zich sleeptzijn evenwel nog niet uit den weg geruimd het niet juist schatten der afstanden doet het ver verwijderde doel geheel missen; de haan is niet bestrijkend, de kogel kostbaar en ligt te beschadigen, enz., doch,-in dien dit geschut, vooral het veldgeschut, beschouwd wordt als een, in vergelijking met andere stelsels, weinig kost bare overgang tot een meer volmaakt systeem dan mogen die bezwaren bij eene eerste toepassing, zooals thans, weinig geteld worden. In Engeland is de groote strijd tusschen het Armstrong-, Whitworth- en Lancaster-kanon gevoerd, en verbazend zijn de sommen door het Parlement dit jaar weder uitgetrokken voor de nieuwe bewapening en de practische oefeningen; die som bedraagt meer dan 27,900,000 gulden terwijl de gemiddelde prijs van het stalen Armstrong-kanon tusschen de kalibers van 12 tot 40 Pd. ruim 2000 gulden bedraagt. (1) Het groote bewijs van de deugdzaamheid dier stelsels moet nog geleverd worden. De majoor Hay die gedurende den laalsten oorlog in China belast om was de gebreken van het Armstrong-kanon tot in de minste bijzonderheden op te geven getuigt dat die kanonnen welke nog niet eens de laatste verbeteringen hebben ondergaan, de uitstekcndsle diensten hebben bewezen. Te Tongekou (14 Aug.) en bij de inname van hel groote fort te Takou, onder anderen, schoten de kanonnen over de hoofden der vooruitgeschoven Engelsche kolonncntot op het oogenblik van stormloopen zonder dat de troepen daardoor eenig letsel ondervonden. In Engeland roemt men thans het Armstrong-kanon zeer hoog; zijne vernielende uilwerking op metselwerk, en de (1) Zie Iie\»e Brittannique Mai 1861, 7e Livraison.-Edition franco-Beige.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 189