m kracht waarmede het projectiel door dikke ijzeren platen dringt, schijnen dan ook verbazend groot te zijn; de be weegbaarheid van den vuurmond zijn naauwkeurig schot en de vreesselijke werking van den granaatdie in 58 stukken springt, welke groot genoeg zijn om dood en vernieling te verspreiden waar ze treffen maken het Armstrong-kanon tot een geducht wapen. Het Whitworth-kanon is ook eene uitmuntende verbete ring zijne schootsverheden kunnen den afstand van een uur en daarboven bedragen. Het Lancaster-kanon leverde ook goede uitkomsten op maar schijnt eenigzins door de beide bovengenoemden ver drongen te zijn. Elk dezer vuurmonden heeft zijne voor- en nadeelen in vergelijking met de anderen; zij zijn nog in hunne kindsch- heiden wanneer in kindschc jaren reeds zulk schoonen aanleg voor verdere ontwikkeling bespeurd wordtwaarom hebben we dan geen regt te gelooven dat die ontwikkeling tot de beste uitkomsten zal leiden? Indien we tot den oorsprong van het thans bestaande ge weer willen opklimmen en zijne hoofdvormen in de ver schillende tijdperken aangevendan moeten we in de eerste plaats het onhandige handkanon noemen dal niets anders was dan eene kleine bombard die op eene plank was beves tigd en met lont werd ontstoken deze werden achtervolgens verdrongen door het vuistroer, de donderbus, de zeebus, het musket, enz die alle lonlsloten hadden, of beter ge zegd, die alle met lont werden ontstoken; lang duurde het eer de soldaat de steun of vork als rustpunt voor het ge weer kon missen en het eenvoudig tegen den schouder aanleggende, afvuren kon. De beweegbaarheid der Infanterie bleef, ten gevolge der bewapening, steeds zeer gering, een musketier onder Elisabeth b. v.was met de volgende voor werpen toegerust een geweer met lontdoos bandelieren

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 190