123 buskruidbus, een vork voor het geweer, eene piek om vóóy zich in den grond te steken een zwaard en eindelijk een dolk. Nu beweegt zich de soldaat met zijn getrokken geweer en bajonet gemakkelijk genoeg om de lange marschen te maken die vroeger ten eenenmale onmogelijk waren. Prins Rubrecht een uitstekend schutter en heter uitvinder dan generaal y heeft zich een naam gemaakt door de uitvinding van het radslotdeze verbetering aan het geweer was eene groote schrede voorwaartsen zij mag gelijk gesteld worden met de vervanging van het vuursteenslo't door het percussie- slot. llij bedacht ook den revolver of het repetitie-vuurwapen anderhalve eeuw vóór dat kolonel Colt hel daglicht zag; en hoewei betwijfeld moet worden dat Prins Rubrecut ookzoo als sommigen bewerende trekken en andere uitstekende wijzigingen in de vuurwapenen aanbragtzoo komt hem toch de eere toedat hij alleenvoor de verbetering der vuurwapenen meer deed dan alle anderen te zamen geno mengedurende de volgende eeuw. Om duidelijk den oorsprong van het aanbrengen der trek ken bij het geweer aan te wijzen, is moeijelijk; zeer zeker evenwel is de oorspronkelijke bedoeling van het insnijden der groeven niets anders geweest dan tot afvoering van het kruidslijm dat het laden van het geweer zeer bemoeijelijktc dit bezwaar werd vooral grooter toen men meende de speel ruimte te moeten wegnemen om de afwijkingen te vermin deren en ten dien einde den kogel met eene vetlap omgaf, liet vet deed het kruidslijm vermeerderenen om hiervoor een uitweg te geven bij het inbrengen eener nieuwe lading werden de groeven aangebragt. De eerste geweren hadden regte trekken zij kregen den naam van j^us. In Amerika werd de bus eerst algemeen gebruiktwaar de ondernemende kolonisten in hunne dagelijksche gevechten met wilde dieren en dikwijls nog wilder mensehen dat wa pen naar waarde leerden schatten ook later bewees het zulke kennelijke diensten tegen de koninklijke troependat het se-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 191