smitraille Anglaise nous épaigne op den vijand instormde onder den uitroep Suivez nioi je vais vous monlrer «comment meurt un maréchal de France sur le champ de «hataille!' Zou zoo veel vermetele moed thans niet onmis baar met den dood gestraft worden Vijf paarden werden onder Nev op dien dag dood geschoten: hij bleef gespaard. Wij mogen thans aannemen dat het gladdeloops-geweer een slecht vuurwapen is, en dat zijne groole verdienste alleen moet gezocht worden in de bajonet. Door toeval werd gevonden dat de schroefvormige trekken de juistheid van het schot verhoogden, en sedert onderging de bus met regte trekken opvolgende wijzigingen, de stelsels Minié, Delvïgne, Enfield, Whitworthenz., deden de goede uit komsten van het geweer kennen en hunne opkomst ging gepaard met den val van het gladdeloops-geweer. Er gaat geen dag voorbij of de couranten en tijdschriften vermelden nieuwe uilvindingennieuwe verbeteringen van het gelrokken geweerwaarvan de wonderbaarlijk schoone uitkomsten aan het ongeioofelijke grenzenen hoewel die opgaven overdreven zijn zoo mogen we toch aannemen dat het slechtste van die gewerenoneindig beter is dan het oude geweer of de oude bus. Sommigen verkiezen hoe wel het vraagstuk van eene volkomene kulassluiling nog niet geheel is opgelost, de kulaslading hoven de lading langs de monding er beslaan echter thans geweren die in snelheid van laden langs de trompmet de kamerlaad- geweren kunnen wedijveren; het zijn die, waarbij de expan sieve kogel zonder behulp van den laadstok naar de kamer glijdt. De granaat- en brandkogels van Northon, Jacob en anderen vertienvoudigen de uitwerking en noodzaken de artillerie om reeds op groote afstanden hare vaarwagens be dekt op te stellen of wel om ze geheel met ijzer te beslaan. Hoe het ook zij met de tegenwoordige geweren, is men, na eenige oefening, zijn schot op iOO el geheel meester,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 193