128 ïerwijl de goed geoefende schutter zijn doel op hel dubbele van dien afstand nog treft. De revolver, mag, in de wijze waarop hij aangewend wordt, zijn nut hebben maar het wapen eischt vele verbeteringen en vereenvoudigingen, alvorens het in het leger aan de manschappen kan worden uitgereikt. Het wapen is teer, gevaarlijk niet te vertrouwenonderhevig aan beschadi ging, en kan in tijd van nood gemakkelijk ontredderd gera ken. Vele officieren, die in de gelegenheid zijn geweest dit werktuig te leeren kennen verkiezen het kamerlaad-pistool met dubbelen loop boven eiken revolver. De vuurpijlen of raketen zijn nagenoeg gebleven zooals William Congreve hen gelalen heeft, en zonderling mag het genoemd wordendat ook deze wapenenniet in den algemeenen stroom van den vooruitgang zijn medegesleept. Zij zijn blijven staan, en hebben de voorzegging van den uit vinder gelogenstraft, want het geschut is blijven bestaan. Maar wie weet, of de toekomst hun nog geen schitterende rol weglegt Het denkbeeld om een kogel voort te drijven door een vuurpijldie wegvalt zoodra hij is uitgebrand terwijl de kogel alleen zijn weg vervolgtis op zich zelf eenvoudig en schoon. Een weinig kostbarezeer ligte affuit met vuurpijlbuis alleen wordt vereischt tot het geven der rigting en waar het transport, of het plaatsen van geschut onmogelijk is kan altijd zonder eenig bezwaar de raket aangewend worden. Oostenrijk heeft zijne vuurpijlbatlerijen doch de vervaardiging dier pijlen en hunne uilkomsten bij. de proeven, worden zorgvuldig geheim gehouden. De wapens voor het gevecht van man tegen mankan men onderscheiden in knodsenbijlen zwaarden lansen en dolken. De knods is het oudste van deze; Herkules gebruikte haar en zij leeft nog voort in den knuppel van den Indiaan en den slrijdslok van de Perzische bergbewoners; maar de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 194