129 meialen kop en hel ijzeren handvat, die de knodsen der oude ridders van het Westen versierden zou men er le vergeefs aan zoeken. De korte strijdbijl voor ruitersnog hij de Oosterlingen in gebruik, en de Indiaunsche tomahawk kunnen, mei uit zondering van de enterbijlais de eenigsle hedcndaagschc vertegenwoordigers der oorlogsbijlen genoemd worden. Dal de bijl een zeer oud wapen is, blijkt uit de omstandigheid dal de geverwde Britten en de Kvenen hunne vuursteenbijlen haddende oude Romeinen hadden eene bipennis of twee snijdende bijl; de Angel-SaksersDenen, Friezen, Franken, enz,kenden in den aanvang geen ander wapen dan de korte bijl en de Engelsehen voerden nog onder Richard Leeuwen hart eene zware, breedo aks als nationaal wapen, terwijl de gespierde hand van den Engelschman even geoefend was in de behandeling van de bijl als van den ijpenboog maar met hel invoeren der wapenrustingen verdween de bijl van het tooneel des oorlogs en werd zij voor het laatst gezien bij de Hooglanders onder Karei. Euuard. In den klewang der Maleijers echter leeft zij nog voort. De lans is onder verschillende vormen nagenoeg 50 eeu wen lang in gebruik geweest. Lans en piek waren alge- meene wapens, en de piekeniers maakten eens de kracht van een leger uil, terwijl de lanciers, die nog bij zoo vele volken beslaan, in verschillende gevechten geloond heb ben, dal de lans, bij eene goede behandeling, een ge ducht wapen is. De aanval van de lanciers van Jacquinot op de ligtc kavallerie van Vandeleur (1815) ligt nog vcrsch in het geheugen. Hel bewapenen van de kavallerie met de karabijn levert echter meerdere voordeden op, en daarom moet de lans vervallen. Vele wilde en Indiaansche volks stammen gebruiken nog hunne ruim 5 el lange bamboezen lans met verkoolde punt; maar in Europa ging met de alge- meene invoering der wapenrustingen eene ter-zijde-stelling van de lans gepaard en nadat de Spaansche infanterie met 9

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 195