6 den spoorweg weder met vliegende snelheid van Venetië naar onze volgende bestemming. Aankomst en verblijf in Milaan. Het was bijna tién uurde nacht had over de velden van Milaan haar zwarten sluijer uitgebreid, en eene heilige stilte scheen boven de trotsche stad zelve te zweven toen wij te Milaan aankwamen. In het gedeelte der stad, alwaar het spoorwegstation gelegen was, had alles zich reeds in de ar men van den verkwikkenden slaap geworpen. Slechts in het midden der stad in de nabijheid van den staligeneer- biedwekkenden dom vertoonde zich nog eenig leven; men zag hier niet alleen op vele plaatsen heldere lichtstralen van achter de gordijnen schemeren, maar men zag ook gedaan ten, die zich in de vertrekken der huizen en paleizen heen en weder bewogen, ja zelfs naar de vensters snelden om den vrolijken intogt der Duitsche «barbaren" te aanschouwen of liever om de welluidende toonen onzer voortreffelijke regi- mentsmuzijk te genieten. Wij trokken de stad van het oosten naar het westen dooren naderden aldus het Kasteelplein van Milaanmen ontmoette ook hier slechts enkeleonver- zelde gedaanten, die verschrikt naar huis snelden, in de meening, dat er weder een regiment binnenrukte en dat Milaan spoedig een geheel leger te huisvesten zou hebben; terwijl het grootste gedeelte van ons regiment eigenlijk reeds 's middags was binnengerukt. De graaf Giulaï had zich met een groot aantal der officieren, die te Milaan in garnizoen lagen voor de poort der kazerne San Francesco die onze soldaten moest herbergen, geplaatst, en bewonderde de hou ding van een troep, die in naauwelijks vier dagen, voor het grootste gedeelte onder eene gestrenge koude uit Wee- nen naar Milaan was gekomen. Ons bataillon was in een oogenblik onder dak gebragt in de ruime kazerne, aan welke zich voor mij vele herinneringen aan de omwenteling van '184.8 verbonden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 70