8 maar wei de voorvechter der vrijheid en der eenheid van Italië. De opera werd echter zeer flaauwtjes gespeeldde zangers en zangeressen waren slechten daarenboven was het anders voortreffelijk orkest der Scala dezen dag wat tFaagof in te zeer gespannen verwachting van wat er komen zoude. Reeds in het begin der opera verscheen de Primadonna ik ge loofdat zij Bendazzi heette op het tooneel. Daar zij van het hoofd tot de voeten op de meest smaakvolle wijze met de driekleur getooid was, werd zij bij hare verschijning door daverende toejuichingen begroet; maar naauwelijks had zij den mond geopend of men hoorde eenige zeer valsche noten. liet publiek dat grootendcels uit kunstkenners be stond, had in een oogenblik staatkunde en demonstratie vergeten. Een bijzonder levendig gedeelte van hetzelve bootste terstond de valsche noten der Primadonna na, en spoedig werd ieder zanger, bij zijn op- en aftreden met gesis, ge fluit, geschreeuw en gelach ontvangen en begeleid; in één woordhet was een vreesselijk schandaal waarmede men zich bij uitstek vermaakte De demonstralie die men zich had voorgenomen, was op niets uitgeloopen. Eenigen lijd later woonde ik weder een schandaal in de Scala bij, waarbij zich de ltaliaansche onruststokers niet wei nig belagchelijk maakten en wij ons zooveel te meer ver maakten. Zij meenden namelijk bij bet ten tooneele voe ren van de opera Norma eene geschikte gelegenheid voor eene demonstratie te hebben gevonden; want op het einde der opera zingt een koor oorlogshymnen en het begin van den tekst luidt, vertaald: »Gij helden, verzamelt u ten strijde!" Het was de 29ste Januarij. Wij officieren waren dien dag in de Scala niet talrijk vertegenwoordigd, en zaten rustig op onze banken achter het orkest; niemand vermoedde, dat men voornemens was eene demonstratie te doen. Naau welijks deden zich echter de eerste woorden van het ltali aansche koor: GuerraGuerra(Oorlog) hooren of er

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 72