14 groote schade; maar wij Oostenrijkers waren de bewerkers van den oorlog niet. Het was laat in den namiddag. Mijne maag waarschuwde mij, dat wij reeds in den vroegen morgen onzen maaltijd gebruikt, en voor heden niets meer te hopen hadden. Daar ik nog niet aan het hongerlijden gewoon was, ging ik met een ondernemenden kameraad mijner kompagnie naar Lomello om, als het mogelijk ware, wat te eten te vinden en eeni- gen voorraad op te doen. Het hoofdkwartier van ons korps bevond zich aldaaren de andere brigaden daarvan wa ren in den omtrek gelegerdhet wemelde derhalve in Lomello van soldaten van allerlei natiën en van de meest verschillende uniformen. Ik verloor mijn kameraad in het gedrang, en mengde mij daarna onder eene groep Italianen, die op het marktplein met groote nieuwsgierigheid het door- eenwoelen onzer soldaten stonden aan te gapen. Ecnige der aanwezenden vestigden hunne aandacht op mij, toen zij mij vrij goed Ilaliaansch hoorden spreken; en spoedig hadden de aanzienlijkslen onder hen een gesprek met mij aangeknoopt. Ik was juist in een zeer druk gesprek gewikkeld met mijne ltaliaansche omgeving, toen mijn kameraad zich weder vertoonde, en mij uilnoodigde hem te vergezellen met de opmerking, dat hij voor ons beiden een goed souper had aangetroffen. Ik liet mij dit geen tweemaal zeggenzeide den Italianen goeden dag en binnen weinige minuten waren wij in het deftig huis van den pastoor aangekomen. Deze goede man had namelijk mijn naar eetwaren zoekenden vriend in het dorp ontmoeten had hem uitgenoodigd in zijn huis het avondeten te komen gebruikenhij dacht misschiendat de tegenwoordigheid van een officier onze manschappen weerhouden zou hem overlast aan te doen. Mijn vriend herinnerde zich bij deze gelegenheid mijn geringen persoon en had den achtingswaardigen geestelijke terstond van zijn hongerigen capitano gesproken die ook goed Italiaansch kon spreken. Dc pastoor was op deze wijze in 't. naauw ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 78