17 hadden om verschillende redenen gaarne met onze meer in gespannen kameraden van de voorste posten geruild. Na een akelig doorgchraglen nacht werd onze wensch in dit op- zigt vervuld, en wij namen den 5den Mei, 's morgens van twee kompagniën de voorposlendienst over. Gedurende den nacht had ik het kommando mijner kompagnie van mijn kapitein overgenomendie voor dezen veldtogt eene an dere bestemming kreeg. Het verheugde mij in den aan staanden oorlog over twee honderd ondernemende dappere soldalen hel bevel te zullen voeren. Ik gevoelde mij den gebeelen dag op mijn vrij eenza men voorpost aangenaam en luchtig gestemd doorkruiste de schoonc beemden van mijn gebied en lag uren lang aan den oever van den Po in het gras bijna zonder te denken aan het oogenblik, waarin ik den eersten vijand op den legen- overliggenden oever zien zou. Tegenover ons lag een eiland in den Po het grootste in den omtrek en dit was niet door den vijand bezet; een officier, die er in den namiddag met acht vrijwilligers was beengevaren ten einde bel eiland te doorzoeken had er geen vijand gevonden. Spoedig daarop kwam mij een ordonnans van mijn post halen met het be- rigt, dat de aflossing in aantogt was. Deze kwam, en toen wij met ledige magen want de dag was reeds ver gevor derd naar Torre de Beretli terugkeerden vonden wij reeds alles in gereedheid om in onze ligchamelijke behoef ten te voorzien; want de afdeclingen van het regiment, die hier gelegerd waren geweest, hadden kameraadschappelijk voor ons gezorgd, zoodat wij na het bivak betrokken te hebben ons slechts aan tafel behoefden te zetten. Intusscbcn was bet duister geworden en de horizont had zich aan alle kanten met zwarte wolken bedekt. Wij hadden ook loofhutten voor ons nachtverblijf gevonden; maar toen wij naar de bouworde van onze groene buizen hun vermoe delijk weerstandsvermogen tegen het indringen van den re gen berekenden kwamen wijdaar wij in dergelijke zaken 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 81