25 rug, en haastte zich te minder, daar ons optreden haar steun gaf, en wij thans bijna uitsluitend de aandacht van den vijand tot ons trokken. Deze werd dan ook ten vijf uur in den namiddag, ter wijl hij van Ponte nuovo di Magenta naar het stadje Magenta (op eenigen afstand achter het midden der Oostenrijksche stelling gelegen) marcheerde plotseling door het eerste en derde bataillon van ons regiment in zijne regterflank aangevallenterwijl het tweede bataillon en het bataillon grenadiers onder bevel van den regimentskommandant den hertog van Wurtembergregts naar Magenta oprukten, ten einde de brigade Gablentz die daar stelling genomen en het zwaar te verantwoorden had te ontzetten. De beide eerstgenoemde bataillons ik bevond mij bij het derde vonden het 15<l0 regiment Fransche infanterie tegen over zich, dat zich van den groolen hoop, die de van stel ling tot stelling terugtrekkende divisie Reischach op den voet volgde, had afgescheiden. Onze aanvallende beweging gelukte volkomen, de vijand werd overhoop geworpen en nam in overhaasting de vlugt; wij drongen door lot op den weg, die van Ponte Vecchio naar Magenta leidde. Toen wij op dezen weg waren aangekomen bespeurden wij welk eenc verwoesting een salvo van onze manschappen in de vij andelijke gelederen had aangerigt. Vele dooden en sterven den lagen hier in het rond, en wij konden duidelijk zien, dat het aantal ligt gewonden, die zich achter de vluglenden voortsleeptenniet gering was. Onze wakkere soldaten lieten dezen niet meer gevaarlijken vijand ongedeerd trekken, en voelden zich hiertoe des te meer geneigddaar voor ons front zich eene lange pauze deed voorzienen er geen enkel schot van de vijandelijke zijde viel. Maar de dood had ook in onze gelederen een rijken oogst gehoudenhij had zijne offers voornamelijk onder de officie ren gekozen die aan de troepen een schillerend voorbeeld hadden gegevenen hen bij den bajonelaanval waren vooruit-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 89