27 Oostenrijksche leger, en verlangt naar nieuwen roem en nieuwe wonden. Men moet zoo iets zelf gezien en zelf be leefd hebbengeene pen vermag de eigenaardige gewaar wordingen te beschrijven die in zulke oogenblikken van het slaggewoel het gemoed van den soldaat bestormen. De vijand liet ons echter niet veel tijd om ons aan der gelijke gevoelens over te geven hij vertoonde zich op nieuw, en zijne verschijning maande ons weder aan tot den pligt van den krijgsman jegens het vaderland. Het 15cle Fransche regiment, dat wij reeds éénmaal op de vlugt hadden gejaagd, rukte thans weder tegen ons op versterkt door het 21sle. Wij konden op een ons in getalsterkte zoo zeer overtreffen- den vijand slechts dan zegepralen als wij hem stoutmoedig te gemoef gingen. Het bataillon rukte met gevelde bajo net voorwaarts toen de vijand nog slechts vijftig pas van ons verwijderd was. In een oogenblik was onze geheele linie in gevechten man tegen man, gewikkeld want de gesteldheid van het terrein dat afwisselend met wijngaarden en hoogstaande maïs bedekt was, liet geene regelmatige gevechtsorde toe Ik had naau- welijks den tijd een vijandelijk infanterist een houw over den arm, waarmede hij nog een oogenblik te voren behen dig gevochten had toe te brengen en daarna de met dun touw zaamgebondene wijngaardranken die ons den weg ver sperdendoor te houwen, óf de vijand nam reeds ander maal in overhaasting de vlugt. Wij vervolgden hem snel, totdat hij achter den spoorwegdam stelling nam. (1) Plotseling hoorden wij links van ons een luid gejuich aangeheven door de manschappen van ons eerste bataillon dat zich evenals wij onstuimig op eene vijandelijke afdeeling geworpenen deze gedwongen bad achter den spoorwegdam (1; De spoorweg van Turijn naar Milaan doorsnijdt de Naxnglio grande tussclien de dorpen Ponte nuovo di ilagenla en Ponte Vcccliio di Magenta, en rigt zich verder over een hoogen aarden dam naar Magenta; deze dam was nagenoeg loodregt up de marsohrigting van de kolonne, bij welke zich de schrijver bevond.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 91