29 gen die zoowel de levenden als de stervenden troffen. Ik snelde een gevallen kameraad ter hulpe die door een kogel doodclijk in het voorhoofd was getroffen. Toen alle gewon den achterwaarts gevoerd waren werd het signaal van den afmarsch gegevenen wij moesten op onzen tcrugtogt bedacht zijn; want wij hadden ons te ver vooruit gewaagd, en onze divisie-generaal had te vergeefs op versterking gewacht. Op een uur afstands, tot aan Robecco toe, waren er geene versche troepen te vinden. Juist werd het signaal van den afmarsch herhaaldtoen het hoofd van mijn gewonden vriend op de horst zonken de zwaargewonde had den laatsten snik gegeven. Zoo moesten wij dus, hoewel wij overwinnaars waren ge bleven, uit gebrek aan ondersleuning, terugtrekken. Ik be merkte thans duidelijk, dat de strijd vóór ons, zich (in eene rigting nagenoeg loodregt op de stelling der Oostenrijkers) naar Magenta had gewend en derhalve eene voor ons on gunstige wending nam. Ons bataillon werd thans na het bloedige werk met het eerste bataillon tot eene enkele af- deeling vereenigd en toch konden wij nog geen voltal lig bataillon zamenbrengen. Daar wij geen vijand meer vóór ons hadden stonden wij doelloos en werkeloos toe te zien; maar in weerwil van onze vermoeidheid snelden wij, met toestemming van onzen divisie-generaal onze nog steeds strijdende kameraden der brigade te hulp. Een gedeelte van ons wendde zich naar de Naviglio, waar ons dapper batail lon jagers nog steeds hel aan deze zijde van dit kanaal gele gen gedeelte van het dorp Ponte ecchio di Magenta verde digde, terwijl hel reeds tot op naauwelijks honderd man en vijf officieren was versmoltenen het andere gedeelte, waarbij ik mij bevond, trok naar Magenta, alwaar de strijd juist op zijn hevigst woedde. Ik nam dus toen wij Magenta na derden voor de tweede maal aan den slag deelhet was ongeveer 's avonds zeven uur. Wij kwamen meer als wa penbroeders", die tot den laatsten ademtogt genegen zijn

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 93